W celu uzyskania pożądanego koloru drewna należy wziąć pod uwagę, że każdy jego gatunek jest inny. Różnią się one twardością, wilgotnością, wielkością porów, gęstością, ścieralnością, naturalnym kolorem. Z powodu tych różnic należy dostosować przygotowanie drewna i metodę aplikacji do konkretnego gatunku.

Przed przystąpieniem do nanoszenia bejcy pistoletem należy drewno dębowe czy jesionowe wyszlifować papierem o granulacji w kolejności 80, 100, 120. Na koniec w razie potrzeby szlifujemy rysy poprzeczne przy pomocy szlifierki oscylacyjnej z papierem o granulacji 120 lub 150. Po odpowiednim wyszlifowaniu należy elementy przeznaczone do malowania oczyścić przez odmuchanie lub przetarcie szmatką pyłu, który pozostał po szlifowaniu.


Barwienie

Przed dokonaniem barwienia należy jeszcze sprawdzić odcień i barwę bejcy pamiętając, iż właściwy kolor widzimy dopiero po nałożeniu lakieru. Następnie nanieść ją delikatnym strumieniem dwukrotnie, za pomocą pistoletu kubkowego lub podłączonego do pompy (dysze zalecane do bejcowania to 1,4 lub 1,5 mm).
Z jednego rodzaju bejcy przy nakładaniu większej ilości warstw otrzymamy znacznie ciemniejszy odcień. Po nałożeniu bejcy należy odczekać około 15-20 minut do wyschnięcia powierzchni.
Przy barwieniu drewna dębowego aby uzyskać efekt dodatkowego podkreślenia słojów należy przed wyschnięciem bejcy przytrzeć ją tamponem lub szmatką.
Tak przygotowana i pomalowana powierzchnia nadaje się do lakierowania.